Barry Jenkins

  •   Doğum Yeri: ABD
  •  Doğum Tarihi: 19 Kasım 1979
  •   0 Hayranı Var
Barry Jenkins, Los Angeles'ta oturan Amerikalı bir yönetmen. Tıpkı Melankoli İçin Tıp (2008) ve Moonlight (2016) adlı filmleri ile tanınır. Bunlardan ilki, Altın Küre En İyi Film - Drama ödülü de dahil olmak üzere düzinelerce övgü alan büyük eleştirmenlerin beğenisini kazanmıştır.
Jenkins 1979'da Liberty City, Miami'de doğdu ve üç büyük kardeşi var. Babası, 12 yaşındayken öldü ve daha önce Jenkins'in biyolojik oğlu olmadığına inanan annesinden ayrılmıştı. Çocukluğunda, Jenkins kalabalık bir apartmandaki başka bir kadın tarafından büyütüldü. O okulun futbol takımında oynadığı Miami Northwestern Senior High School'a gitti. Jenkins daha sonra Tallahassee'deki Florida Eyalet Üniversitesi'nde film okudu.
Jenkins'in çıkış filmi, Wyatt Cenac ve Tracey Heggins'in rol aldığı, düşük bütçeli bağımsız bir özellik olan "Melankoli İçin Tıp" idi. Film eleştirmenlerce iyi karşılandı.
Jenkins önceki filminin başarısından sonra "Stevie Wonder ve zaman yolculuğu" hakkında Focus Features için epik bir yazı hazırladı ve her ikisi de üretime girmemiş olan Beale Street If Talk'la James Baldwin romanına uyarlandı. Daha sonra marangoz olarak çalıştı ve Strike Anywhere adlı reklam şirketini kurdu. 2011'de soylulaştırma ile ilgili bir bilim-kurgu kısa filmi olan Remigration'ı yazdı ve yönetti. Jenkins, HBO'nun The Leftovers adlı filminin yazarları arasında yer aldı ve "Ben çok şey yapmadım" yorumunu yaptı.
Jenkins sekiz yıl içinde ilk uzun metrajlı filmi olan Moonlight'ı yönetti ve yazdı. Film, Miami'de çekildi ve 2016'da Telluride Film Festivali'nde büyük beğeni toplayıp "buzz" ödülüne layık görüldü. The New York Times'ın A.O. Scott'u yazdı: "Ayışığı, siyah varlıkların haysiyetine, güzelliğine ve korkunç hassasiyetine, siyah hayatların varoluşsal ve fiziksel konularına dayanıyor." Variety şunları yazdı: "Barry Jenkins'in Güney Florida gençliğinin hayati portresi, hayatının üç aşamasında karakteri yeniden gözden geçiriyor ve çağdaş Afrikalı-Amerikan deneyimine zengin bakış açısı sunuyor." Atlas Okyanusu'ndan David Sims: "Bütün büyük filmlerde olduğu gibi, Moonlight da hem spesifik hem de süpürücü, kimlikle ilgili bir hikaye, zeki, zorlu bir çalışma ..."
Film, Altın Küre En İyi Film - Drama ödülü de dahil olmak üzere onlarca övgü kazandı.
Yaklaşmakta olan projeleri arasında Colson Whitehead'in yeraltı demiryolu romanı ve Claressa Shields'ın hayatına dayalı bir senaryo üzerine kurulu bir dizi yer alıyor.
  Barry Jenkins Haberleri Tümünü Gör
Gotham Bağımsız Film Ödülleri Adayları Açıklandı!13 Aralık 2016
Gotham Bağımsız Film Ödülleri'nde en yüksek adaylık Manchester by the Sea'de......
Haberi Oku   393   0
2016 Independent Spirit Awards Adayları Açıklandı!13 Aralık 2016
Ödüller bu yıl 32. kez sahiplerini bulacak!...
Haberi Oku   423   0