Tom Cruise

  •   Doğum Yeri: ABD
  •  Doğum Tarihi: 3 Temmuz 1962
  •   0 Hayranı Var

Profesyonel olarak Tom Cruise olarak bilinen Thomas Cruise Mapother, Amerikalı bir aktör ve yapımcıdır. Üç Akademi Ödülüne aday gösterildi ve üç Altın Küre Ödülü kazandı. Kariyerine 19 yaşındayken Endless Love adlı filmde başladı (1981). Taps (1981) ve The Outsiders (1983) 'te destek rollerini sergiledikten sonra, ilk öncü rolü Ağustos 1983'te piyasaya çıkan romantik komedi Risky Business'da oldu. Cruise, Pete "Maverick" Mitchell rolüyle başrol oynadıktan sonra tam teşekküllü bir film yıldızı oldu. Eylem draması Top Gun (1986). Hollywood'un en büyük film yıldızlarından biri olan Cruise, The Color of Money (1986), Kokteyl (1988), Rain Man (1988) ve Temmuz Dördüncüsü'nde doğan (The Color of Money) dramaları da dahil olmak üzere 1980'lerde birkaç başarılı filmde rol aldı. 1989).
1990'lı yıllarda, Far And Away (1992) adlı aşk romanı, A Few Good Men (1992), yasal gerilim The Firm (1993), drama korku filmi Vampirle Röportaj (1994), romantik komedi-drama spor filmi Jerry Maguire (1996), erotik gerilim Eyes Wide Shut ve drama Magnolia (her ikisi de 1999). Cruise, 1996 yılından bu yana, en yeni filmi Mission: Impossible - Rogue Nation'un 2015 yılında çıkardığı Mission: Impossible film serisinde IMF ajanı Ethan Hunt rolüyle tanınmıştı.
2000'li yıllarda Cruise, bilim kurgu öyküleri Vanilla Sky (2001) ve Azınlık Raporu (2002), destan savaş filmi The Last Samurai (2003), collapse filmi Collateral (2004), Bilim kurgu afet gerilim Savaşları Dünyası (2005) ve tarihi gerilim Valkyrie (2008).
2010'da Knight and Day (2010), gerilim filmi Jack Reacher (2012), kıyamet sonrası bilimkurgu filmi Oblivion (2013) ve askeri sinema kurgusu olan Edge of Tomorrow (2014) adlı dizide rol aldı. . Cruise, 2012'de Hollywood'un en çok ödediği aktördü.16 filmleri yurtiçinde 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etti; 22 kişi dünya çapında 200 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.1990'da Dramada Bir Hareketli Resimde Dört Temmuz'da Doğan için Bir Aktör tarafından En İyi Performans için Altın Küre Ödülü kazandı; Jerry Maguire için 1997'de Komedi / Müzikalde Bir Hareketli Görüntüde Bir Aktör tarafından En İyi Performans; Ve Magnolia için 2000'de bir Sinema Filminde Destekleyici Bir Rolde Bir Aktör tarafından En İyi Performans. 2002 yılında Cruise, Vanilla Sky için En İyi Erkek Oyuncu dalında Saturn Ödülünü kazandı. 2003 yılında The Last Samurai için Yılın AFI Filmi ve Azınlık Hakları En İyi Erkek Oyuncu dalında İmparatorluk Ödülü kazandı.
Cruise, Scientology Kilisesi ve ona bağlı sosyal programlar için açık sözlü bir savunucudur ve onu disleksiyi aşmasına yardımcı olarak verir. 2000'li yıllarda, psikiyatri ve anti-depresan ilaçlar, özellikle de 9/11 kurtarma çalışanları için terapi ve Avrupa'da bir dine Scientology'i teşvik etme çabaları üzerine yaptığı eleştiriler, Scientology'yi tanıtan kendisine sızdırılmış bir video röportajı başlattı.Cruise, özel eğitim öğretmeni Mary Lee'nin (née Pfeiffer) oğlu Syracuse, New York'ta Louisville Kentucky'de bulunan ve elektrik mühendisi olan Thomas Cruise Mapother III'de doğdu. Üç kızkardeşi var: Lee Anne, Marian , Ve Cass. Bunlar İngiliz, Alman ve İrlanda kökenli. Cruise'un babası olan büyük-büyük-büyük-büyükbabalarından biri olan Patrick Russell Cruise, 1799'da Kuzey İrlanda County Dublin'da doğdu; 1825 yılında County Meath'de Teresa Johnson ile evlendi. Aynı yıl İrlanda'yı terk ettiler ve New York'a yerleştiler. Oğlu Thomas Cruise Mapother (doğan Thomas O'Mara Jr.), Cruise'un büyükbabası olan Mary Paulina Russell Cruise adlı bir kızı vardı. Bir kuzen William Mapother de bir oyuncudur; O ve Cruise beş filmde birlikte ortaya çıktı. Cruise, yoksulluk içinde büyüdü ve Katolik yetiştirme yaşadı. Aile, Cruise'ın "kaos tüccarı" olarak nitelendirdiği küfürbaz babasının hakimdi. Cruise, "kabadayı ve korkak" olarak adlandırdığı babası tarafından dövüldüğünü söyledi. "O bir şey ters giderse, sizi tekmeliyorlardı hayatımda harika bir dersdi - sizi nasıl saklamış, kendinizi güvende hissettirdiniz, sonra patlama!" Dedi. "Bu adamda bir sorun var, ona güvenmeyin, etrafında dikkatli olun." "
Cruise, çocukluğunun bir bölümünü Kanada'da geçirdi. Ailesi, Beacon Hill, Ottawa'ya 1971 sonlarında taşındı. Böylece Cruise'un babası Kanada Silahlı Kuvvetleriyle savunma danışmanlığı yapmaya başladı. Cruise, yeni açılan Robert Hopkins Devlet Okuluna 4. sınıfın beşinci ve beşinci sınıf öğrencileri katıldı. Dörtinci sınıfında, Cruise ilk olarak George Steinburg'un vesayeti altında tiyatroya katıldı. Cruise ve diğer altı çocuk Carleton İlkokul Drama Festivali'nde BT adlı müzikle doğaçlamalı bir oyun oynadılar. O gece izleyici kitlesi olan drama organizatörü Val Wright, "Hareket ve doğaçlama mükemmeldi, klasik bir topluluktu. parça." Cruise, okulda sporun keyfini çıkarırken zemin hokeyinde oynadı, oysa onun saldırganlığı nedeniyle yeteneklerinden daha çok şey biliyordu.Altıncı sınıf, Cruise Henry Munro Ortaokulu'na gitti. Ancak, o yılın ilkbaharında, Cruise'un annesi Cruise ile kız kardeşlerini Birleşik Devletler'e geri götürerek babasından ayrıldı. Babası 1984'te kanserden öldü. Cruise, kısa bir süre önce Ohio'daki Cincinnati'deki bir Franciscan seminerine bir kilise bursu ile katıldı ve oyunculuğa olan ilgisinden önce Katolik bir papaza dönüşmeyi arzuladı. Kıdemli yıllarında, basketbol takımı için futbol oynadı, fakat bir oyundan önce bira içerken yakalandıktan sonra takımdan kesildi. Cruise, Glen Ridge de dahil olmak üzere en az iki banliyö New Jersey şehrindeki sınırlar dahil 14 yılda 15 okulda bulundu.
Cruise ilk kez 1981'de Endless Love adlı filmde biraz yer aldı ve ardından o yıllardaki Touch'larda deli bir askeri akademi öğrencisi olarak büyük bir destekleyici rol izledi. 1983'te Cruise The Outsiders'ın topluluğunun bir parçasıydı. Aynı yıl, "A Generation X klasiği ve Tom Cruise için bir kariyer yapımcısı" olarak tanımlanan ve 1986'daki Top Gun ile birlikte statüsünü bir süperstar olarak cesaretlendiren All Right Hareketler ve Riskli İş'te ortaya çıkmıştı. . Cruise, 1985 yılında piyasaya sürülen Ridley Scott filmi Legend'de erkek rolü oynuyordu.
Cruise, aynı yılda çıkan ve Paul Newman ile eşleşen Para Rengi ile Top Gun'u izledi. 1988'de Kokteylde yıldızlaşmasını gördü ve ona Razzie En Kötü Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi. Aynı yıl Rain Man'de Dustin Hoffman'la rol aldı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında En İyi Film ve Cruise adlı Kansas City Film Eleştirmenleri Ödülü'nü kazandı. Cruise, gerçek hayatta felç eden Vietnam Savaşı kıdemli Ron Kovic'i 1989'da Dördüncü Temmuz'da doğdu; bu da En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü, Sinema Filmi Eleştirmenleri Derneği Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu dalında Ödül, People's Choice Award for People seçildi. Başrollerde En İyi Erkek Oyuncu dalında BAFTA Ödülüne aday gösterilen En Sevilen Film Fotoğrafı ve Cruise'un ilk En İyi Erkek Oyuncu Akademisi ödülüne aday gösterildi.
Cruise'un sonraki filmleri, o zaman karısı Nicole Kidman'ın sevgi ilgisini çektiği Güneş Geceleri (1990) ve Far and Away (1992) idi. Cruise, 1994'te Neil Jordan'ın Anne Rice'in en çok satan romanına dayanan gotik bir dram / korku filmi olan Vampire ile Röportajda Brad Pitt, Antonio Banderas ve Christian Slater ile birlikte rol aldı. Julian Sands'in ilk tercihi olan Rice, Cruise filmindeki rolüyle ilgili eleştirilerinde başlangıçta oldukça konuşkan olmasına rağmen film kabul edildi. Filmi gördükten sonra Daily Variety'de iki sayfalık bir reklam için 7.740 dolar ödedi ve performansı övgü ve onun hakkındaki önceki şüpheleri için özür diledi. 1996'da Cruise, ürettiği Mission: Impossible'un yeniden başlatılmasında süper bir Ethan Hunt olarak göründü. Orijinal bir televizyon dizisinin kahramanı olmasına rağmen, Jim Phelps karakterinin kötü adam olmasına ilişkin eleştiri almasına rağmen, bir gişe başarısı oldu.
1996 yılında Jerry Maguire'de rol aldı ve Altın Küre kazandı ve ikinci bir Akademi Ödülü adayı oldu. 1999'da, Cruise, erotik Stanley Kubrick filmi Eyes Wide Shut'da Kidman'la kıyasladı ve motive edici bir konuşmacı olan Frank TJ tarafından nadir bulunan bir destek rolü üstlendi. Mackey, Manolya'da bir Altın Küre daha aldı ve bir Akademi Ödülü için aday gösterildi.
Cruise, 2000 yılında, Mission Impossible filmlerinin ikinci bölümünde Ethan Hunt olarak geri döndü ve Mission: Impossible II'yi serbest bıraktı. Film, Hong Kong yönetmeni John Woo tarafından yönetildi ve silah fu tarzıyla markalaştı ve gişede serinin büyük rekor başarısını sürdürdü ve öncekiler gibi 547 milyon doları neredeyse 547 milyon doları alarak üçüncü en yüksek hasılat elde etti. Yılın filmi; Başarıya rağmen öncülü karışık bir alıştı. Cruise, bu film için En İyi Erkek Performansı olarak MTV Sinema Ödülü aldı.Sonraki beş filmi, kritik ve ticari başarıların başında geldi. Ertesi yıl Cruise, Cameron Diaz ve Penélope Cruz'la romantik gerilim filmi Vanilla Sky'da (2001) rol aldı. 2002'de Cruise, Steven Spielberg'in yönettiği ve Philip K. Dick'in bilimkurgu öyküsüne dayanan distopya bilimkurgu gerilim filmi Azınlık Raporu'nda rol aldı.
2003'te Edward Zwick'in tarihsel draması The Last Samurai'de rol aldı ve ona en iyi aktör olarak Altın Küre adayı oldu. 2005 yılında Cruise, aynı isimdeki H. G. Wells romanının gevşek uyarlaması olan Steven Spielberg ile Dünya Savaşı'nda çalıştı ve dünya çapında 591.4 milyon ABD doları ile yılın dördüncü en yüksek hasılatı olan film oldu. Ayrıca 2005 yılında En Sevdiği Erkek Sinema Stari ve MTV Kuşak Ödülü için Halkın Seçimi Ödülü'nü kazandı. Cruise, 2002 ve 2009 yılları arasında yedi Saturn Ödülü'ne bir kez kazanan aday oldu. On yılda oynadığı on filmin dokuzu gişelerde 100 milyon doları aştı.
2006'da Mission Impossible film serisinin üçüncü bölümünde Ethan Hunt rolü olan Mission: Impossible III'e geri döndü. Film eleştirmenler tarafından önceki filmlerden daha olumlu bir şekilde kabul edildi ve gişelerde yaklaşık 400 milyon dolar hasılat elde etti. 2007'de Cruise, ticari bir hayal kırıklığı olan Lambs for Lambs'da ikinci kez nadir bulunan bir destekleyici rol aldı. Bu olayı, Ben Stiller, Jack Black ve Robert Downey Jr ile 2008 komedisi Tropic Thunder'da "Les Grossman" olarak tanınmayan bir görünüm izledi. Bu performans Cruise'a Golden Globe adayı oldu. Cruise, 25 Aralık 2008'de gişe başarısına geçen Valkyrie'nin tarihsel gerilim filminde rol aldı.
Cruise, Mart 2010'da, eski costar Cameron Diaz ile yeniden bir araya geldiği, aksiyon-komedi olan Şövalye ve Günü filme aldı; Film 23 Haziran 2010'da serbest bırakıldı. Cruise, 9 Şubat 2010'da Misyon: İmkansız - Hayalet Protokolü'ne, Mission: Impossible serisinin dördüncü taksitinde yer alacağını doğruladı. Film, 2011 yılının Aralık ayında yüksek kritik beğeni ve gişe başarısı için serbest bırakıldı. Bilet fiyat enflasyonu için düzeltilmemiş olan Cruise'un bugüne kadarki en büyük ticari başarısı.
Cruise, 6 Mayıs 2011'de Simon Wiesenthal Merkezi ve Tolerans Müzesi'nden insani bir ödül aldı ve adanmış bir hayırsever olarak çalışmalarına başladı. Cruise, 2011'in ortalarında Stacee Jaxx karakterini oynadığı Çağın Kaya filmi çekmeye başladı. Film Haziran 2012'de piyasaya sürüldü. Cruise, İngiliz yazar Lee Child'ın 2005 romanı One Shot'un uyarlaması Jack Reacher rol aldı. Film 21 Aralık 2012'de piyasaya sürüldü. Eleştirmenlerden gelen olumlu eleştirilerle bir araya geldi ve dünya çapında 216.568.266 dolar gişe rekoru kıran bir gişe hasılatı oldu. 2013'te, aynı adı taşıyan yönetmen Joseph Kosinski'nin grafik romanına dayanan Oblivion adlı bilim kurgu filminde rol aldı. Film karışık yorumlarla bir araya geldi ve dünya çapında 285.600.588 dolar hasılat elde etti. Ayrıca Morgan Freeman ve Olga Kurylenko'nun başrollerinde bulundu.
2015 yılının ortalarından itibaren Cruise'un filmleri dünya çapında yaklaşık 8,2 milyar dolar hasılat elde etti.
Cruise, Mission: Impossible serisinin beşinci taksitinde Ethan Hunt olarak döndü, ayrıca ürettiği Mission: Impossible - Rogue Nation. Geri döndüren oyuncular, Benji olarak Simon Pegg, yönetmen olarak Christopher McQuarrie'yle birlikte William Brandt olarak Jeremy Renner vardı.
Tom Cruise, Boris Karloff'un 1932'de yayınlanan korku filmi The Mummy'de tekrar başlayacak. Karakterinin kim olacağı tamamen belli değil. The Mummy başlıklı yeni film, Universal Studios'un Monsters Cinematic Universe'deki ikinci bölümünün yanı sıra karakterin ve franchise'ın yeniden başlatılması olacak. Serinin tüm stüdyoların klasik canavar karakterlerinin yeniden başlatılmasıyla ortak bir evren olması amaçlandı. Film Alex Kurtzman, Chris Morgan ve Sean Daniel tarafından üretilecek. Jon Spaihts tarafından yazılmış ve aynı zamanda Alex Kurtzman tarafından yönetilecek.1987-1990 yılları arasında Mimi Rogers, 1990-2001 yılları arasında Nicole Kidman ile evli kalmıştır. 18 Kasım 2006Roma'da evlendiği Katie Holmes ile 2012'nin Ağustos ayında boşanmıştır. Scientology tarikatına mensuptur. Suri adında bir kızı vardır.

  Tom Cruise Haberleri Tümünü Gör
Tom Cruise'lu 04 Nisan 2017
Fragmanın ardından daha fazla yepyeni görüntü geldi....
Haberi Oku   427   0
Yerli Box Office Galibi Örümcek Adam Oldu!12 Temmuz 2017
Yerli box office rakamları açıklandı....
Haberi Oku   286   0